Współczesny rynek pracy różni się diametralnie od tego, do czego Polacy byli przyzwyczajeni za czasów komuny. Dzisiaj praca nikomu się nie należy z urzędu, a konkurencja na rynku pracy jest zatrważająca. Świadczyć o tym może wysoki procent bezrobotnych, który wynosi okresami nawet kilkanaście procent. Dzieje się tak dlatego, że firmy mające dobą kadrę pracowniczą, w którą inwestują, poprzez system różnego rodzaju szkoleń i kursów, rzadko wymieniają zatrudnionych pracowników na nowych. Jeżeli już jednak dojdzie do konieczności zatrudnienia nowego pracownika, nic nie dzieje się z przypadku. Do akcji wkraczają łowcy głów, zwani headhunterami, którzy przeprowadzają w pełni kontrolowana i zaplanowaną rekrutację. Podczas takiego wyławiania najbardziej kompetentnych pracowników na daną posadę, łowcy głów, czyli specjaliści od spraw rekrutacji, muszą wyselekcjonować najlepszych kandydatów i w pewien sposób przewidzieć czy sprawdzą się oni na danym stanowisku.
Rekrutacja jest procesem wieloetapowym i z tego powodu też dość kosztownym, dlatego rekruter nie może sobie pozwolić na pomyłkę. Jego praca zobowiązuje go do trafnej selekcji, a każdy błąd może się niekorzystnie odbić na całej firmie. Kiedy przeglądamy oferty pracy zamieszczone w internecie i wysyłamy swoje CV ,w odpowiedzi na określone ofert, rozpoczyna się nasza rekrutacja. Obowiązkiem łowcy głów jest przesianie wszystkich tych CV i wybranie najbardziej odpowiednich. Następnie rekrutacja nabiera tempa i osoba odpowiedzialna za zatrudnienie nowego pracownika musi zorganizować i umówić rozmowy kwalifikacyjne. Po takiej rozmowie i sprawdzeniu prawdziwych predyspozycji kandydata, rekruter decyduje czy dostanie on pracę, czy nie. Jak widać praca w rekrutacji jest niezwykle odpowiedzialna, a sama rekrutacja wymaga od łowcy głów wielu różnego rodzaju predyspozycji.
Dobry specjalista jest w stanie sprawić, że rekrutacja przebiega sprawnie i szybko, a wyłowiony z niej kandydat będzie nie tylko świetnym pracownikiem, ale także zagości w firmie na długi czas.