facebooktwitteryoutube
Sponsor serwisu   Pozycjonowanie Katowice
W dziale Motoryzacja
Jak wybrać dobry bagażnik samochodowy?
[Głosów:2    Średnia:5/5]

bagaznik-samochodowyZ pewnością przy każdej większej podróży stoisz przed dylematem jak zapakować do samochodu wszystkie przygotowane do zabrania rzeczy i jeszcze przy tym zapewnić komfort jazdy pasażerom. Na pewno wszystko jest potrzebne i nie ma możliwości zostawienia czegokolwiek w domu, dlatego z ratunkiem mogą przyjść bagażniki samochodowe, które będą pomocne nie tylko podczas wyjazdu na narty, na wycieczkę rowerową, ale również przy wyjazdach na wakacje lub do rodziny.

 

 

Bagażniki samochodowe zyskały sporą popularność, dzięki temu że są funkcjonalne i bezpieczne. Dostępne są na rynku różne typy bagażników, przede wszystkim:

  • bagażniki samochodowe dachowe (baza), w skład których wchodzą belki, stopy, zamki, zestawy dopasowujące
  • bagażniki rowerowe montowane na dachu, haku, tylnej klapie
  • boxy dachowe

Wybór jest duży, dlatego należy dobrze się do niego przygotować. Dobrze dobrany bagażnik samochodowy gwarantuje bezpieczne przewożenie nart, rowerów lub bagaży, jak też zapewni wygodne jego użytkowanie. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na swoje potrzeby. Konieczne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy chcemy przewozić rowery, narty czy też mieć dodatkowe miejsce na niewielkie bagaże.

Pierwszym krokiem w szukaniu bagażników samochodowych jest przygotowanie informacji o modelu samochodu, jego roku produkcji oraz typie nadwozia. Jeśli decydujemy się na montaż bagażnika na dachu, to trzeba pamiętać że bagażniki samochodowe dachowe wymagają zamontowania bazy czyli belek na dachu, do których będzie można przyczepić odpowiednie uchwyty, np. do rowerów czy nart. Belki dachowe trzeba dobrać bardzo starannie, ponieważ to od nich zależy, jaki ciężar będzie można przewozić na dachu samochodu. Belki poprzeczne przyczepiamy do relingów, więc warto kupić belki przeznaczone do naszego samochodu, które montuje się sprawnie i szybko lub też skorzystać z uniwersalnych rozwiązań, mających specjalną regulację rozstawu. Dopiero do zamontowanych belek można założyć właściwy bagażnik samochodowy, pozwalający np. na transport rowerów, nart lub innych przedmiotów. Warto zwrócić uwagę, jaka jest podawana przez producenta maksymalna nośność belek – nie wolno jej przekraczać. Niestety nie poleca się montowania tego typu bagażnika w stosunkowo wysokich samochodach typu SUV, Van lub terenowych. Przyczyna jest bardzo prosta, nie tylko możemy mieć problem z podniesieniem na dużą wysokość roweru, ale również z jego zapięciem. Dodatkowo trzeba uważać podczas przejazdów przez np. niskie tunele.

W takim przypadku lepszym rozwiązaniem wydaje się postawienie na bagażnik montowany na tylnej klapie lub na haku. Te bagażniki samochodowe z pewnością zapewnią dużą wygodę podczas przygotowania ich do transportu rowerów, ale niestety będzie trzeba zadbać o dodatkowe zabezpieczenie napędu każdego z rowerów. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą sprawić, że napęd roweru bez zabezpieczenia będzie obłocony lub zanieczyszczony piachem, który unosić się będzie spod kół samochodu. Ta sama sytuacja dotyczy transportu rowerów w bagażniku samochodowym montowanym na haku. Wybierając bagażnik samochodowy montowany na klapie, konieczne jest zadbanie o karoserię i lakier klapy bagażnikowej, aby podczas transportu nie doszło do otarć lakieru. Dość istotne jest to, że mając rowery przymocowane na klapie bagażnika, zwiększamy szerokość swojego auta (rowery będą wystawać poza linię nadwozia). Ostrożna jazda jest tu wskazana, szczególnie podczas wyprzedzania lub wymijania innych uczestników ruchu drogowego, głownie rowerzystów.

 

Alternatywą dla bagażników samochodowych montowanych na klapie bagażnika jest bagażnik na hak. Alternatywa ta jest bardzo dobra pod względem użytkowania, ale niestety nie kosztów. Jeśli nie mamy haka w samochodzie to jego założenie będzie wiązało się ze sporym wydatkiem. Jeśli już mam hak, to również sam bagażnik samochodowy nie będzie najtańszy. Jeśli dodatkowo chcemy zapewnić sobie możliwość otworzenia klapy bagażnika przy zapiętych już rowerach (funkcja odchylania) lub też na bagażniku zamontować tablicę rejestracyjną oraz światła, to trzeba się liczyć z jeszcze większym wydatkiem. W tym typie bagażnika ograniczone jest przewożenie rowerów typu damka, do których zazwyczaj trzeba dokupić specjalny adapter. Natomiast dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że wyraźnie wzrasta komfort jazdy. W porównaniu do bagażników na dach, rowery umieszczone w bagażniku na haku nie hałasują (szum) podczas jazdy, bo nie ma tu dużych oporów powietrza. Dodatkowo rowery nie mają styczności z karoserią samochodu, zatem lakier na rowerze i na samochodzie jest bezpieczny.

Osobnym typem bagażników samochodowych są boxy dachowe, które sprawdzą się najlepiej podczas przewożenia nart lub innych przedmiotów, które uda się do nich zapakować. Wybór wśród boxów dachowych jest naprawdę duży, dlatego też bez problemu można znaleźć te o aerodynamicznych kształtach, pozwalające w bardzo dużym stopniu zminimalizować tworzący się podczas jazdy opór powietrza. Największą zaletą tego typu bagażników samochodowych jest to, że mogą pomieścić to, co już do samochodu się nie mieści. Najmniejsze boxy dachowe mają pojemność około 300 litrów, ale śmiało można wybrać i takie, które mają maksymalną pojemność wynoszącą 600 litrów. Pojemność to nie wszystko, ponieważ trzeba zwracać uwagę także na ładowność boxów, czyli na to ile kg możemy do boxa włożyć. Nie zawsze większa pojemność (litry) idzie w parze z ładownością (kg), dlatego należy dokładnie sprawdzać parametry wybieranego boxu dachowego, a przy tym skonfrontować to z możliwościami konstrukcyjnymi posiadanego samochodu – może okazać się, że dach samochodu nie jest przystosowany do przewożenia takich ciężarów.

Na wybór boxu dachowego wpływać powinien głównie typ samochodu jaki posiadamy. Do dużego auta będzie dobrze pasować niemal każdy box dachowy. Problem może pojawić się przy niewielkim samochodzie, ponieważ box nie może wystawać poza dach auta, a nawet powinien być od niego krótszy o około 10 cm. Podczas jazdy samochodem kierowca musi pamiętać, że zbyt duża prędkość, szczególnie podczas wchodzenia w zakręty z załadowanym boxem na dachu, może spowodować nietypowe zachowania auta, dlatego jadąc z pełnym boxem lepiej jechać wolniej.

Jak widać oferta bagażników samochodowych jest bardzo obszerna i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest, aby dokładnie zastanowić się nad tym, co będziemy najczęściej przewozić. Dalszy wybór jest już stosunkowo prosty, ponieważ decydują tu parametry samochodu oraz możliwości domowego budżetu.