Na placach budowy, na których powstają różnego rodzaju prywatne zabudowania bardzo często samodzielnie wykorzystujemy małe betoniarki aby własnoręcznie wymieszać cement i kruszywo. Równie dobrze możemy jednak uniknąć wszystkich związanych z tym niedogodności i zamówić beton bezpośrednio z betoniarni. Gotowy produkt na miejsce dowiezie betonowóz przystosowany do przewozu betonu, a specjalna pompa wtłoczy mieszankę na miejsce, w którym beton będzie potem zastygał.
Oczywiście w przypadku drobnych prac budowlanych oraz powstawania stosunkowo niewielkich konstrukcji – wylania schodków lub donic ogrodowych, zamawianie betonu z dowozem może w praktyce okazać się po prostu mało opłacalne. Jeżeli jednak planujemy większe prace, zamiast za betoniarką powinniśmy raczej rozglądać się za miejscami, w których możemy kupić beton towarowy wraz z usługą dostarczenia go na miejsce.
Jaki beton powinniśmy zamówić do konkretnych zastosowań?
Jeżeli planujemy wylewać podłogi na gruncie lub posadzki, z pewnością zainteresuje nas tak zwana szlichta, czyli inaczej po prostu beton posadzkowy. Szlichta nadaje się w praktyce jedynie do zastosowań przy konstrukcjach, które nie muszą przenosić większych obciążeń użytkowych, ponieważ do jej wytworzenia stosuje się mieszankę skutkującą betonem o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości.
Do większości elementów konstrukcyjnych domów zazwyczaj wykorzystujemy beton klasy C12/15 lub C16/20. Jest to chyba najczęściej stosowana w budownictwie jednorodzinnym mieszanka. Transport betonu tej klasy powinien nam wystarczyć do wylania kilku różnych elementów konstrukcyjnych. W większości przypadków taki beton wystarczy na wylanie stropu, schodów i wieńców.
Do elementów konstrukcyjnych narażonych na dużo większe obciążenia (lub do elementów o większych rozpiętościach) musimy zamówić budulec o dużo większej wytrzymałości. Do tego typu zastosowań najczęściej wykorzystuje się wysokiej jakości beton klasy C20/25 lub beton niższej klasy ale za to o wydłużonym (nawet do 12 miesięcy) czasie zwiększania wytrzymałości. Można również zastosować beton ze zbrojeniem rozproszonym, nie zawsze jest on jednak dostępny a i jego koszt jest stosunkowo wysoki.
W miejscach, w których mamy do czynienia z dosyć wysokim poziomem wód gruntowych lub ogólnie dosyć duże jest ryzyko zalania takiego pomieszczenia wodą, warto zastanowić się nad kupnem betonu wodoodpornego W4. Może to być beton klasy C16/20, w tego typu zastosowaniach wykorzystuje się również na beton C20/25. Elementów wykonanych z takiego rodzaju budulca nie będzie trzeba wówczas dodatkowo izolować od wilgoci, ewentualnie można posiłkować się tutaj stosunkowo niedrogą hydroizolację typu lekkiego. Można również rozważyć (zwłaszcza zimą) zastosowanie betonu z domieszkami nadającymi większą mrozoodporność. Umożliwi to betonowanie nawet przy temperaturach ujemnych.
Kupując beton z betoniarni możemy zamówić również dowóz materiału betonowozem. Samochód przystosowany do przewozu betonu (tzw. grucha) może za jednym razem przetransportować od 7 do 10 metrów sześciennych betonu. W większości przypadków cena transportu jest już wliczona w koszt samego betonu.