facebooktwitteryoutube
Sponsor serwisu   Pozycjonowanie Katowice
W dziale Motoryzacja
Warte inwestycji folie ochronne na samochód
[Głosów:0    Średnia:0/5]

folia_ochronna_na_samochod

Warte inwestycji folie ochronne na samochód

Folie ochronne na samochód, to wynalazek stający się ostatnimi czasy coraz bardziej popularny. Nie jest to jednak rozwiązanie stosowane bardzo często, ze względu na stosunkowo wysokie koszty oklejenia folią samochodu. Omówmy więc szczegółowo wady i zalety posiadania takiej folii ochronnej.

Jakie są zalety folii ochronnej na samochód?
Zaczynamy od zalet, ponieważ jest ich znacznie więcej niż wad. Należy jednak pamiętać, że wszystko jest względne i zależne od wielu kryteriów, takich jak: przeznaczenie pojazdu, wartość nabywcza pojazdu, stan naszego budżetu, czy chociażby, stopień przywiązywania wagi do walorów estetycznych naszego samochodu.
Pierwotnym przeznaczeniem takiej folii jest przedłużenie żywotności naszego samochodu, właśnie w kategorii wizualnej. Folia, spowalnia bowiem naturalne procesy destrukcyjne, prowadzące do odprysków i utraty połysku lakieru (większość samochodów traci połysk nawet po kilku miesiącach). Ponadto ma chronić przed zarysowaniami, o wszelakich źródłach (zamaszyste otwieranie drzwi, w bliskiej okolicy latarni; strzelające w karoserie kamienie; zderzenie z rowerem, czy nawet zderzenie z innym samochodem). Folia ochronna na samochód, chroni też przed ptasimi odchodami, oraz innymi zabrudzeniami wszelkiej maści.
Posiadacze samochodów, którzy zdecydowali się na założenie takiej folii, z reguły są zadowoleni. Przejdźmy zatem do wad.

Jakie są wady folii ochronnej na samochód?
Sama folia nie wyrządzi nikomu szkody, inaczej jest jednak z ludźmi, którzy ją nakładają. Czasami, by dopasować folię do samochodu, istnieje konieczność jej przycięcia. Klienci obawiają się wówczas o zarysowanie karoserii. Zdarza się to jednak bardzo rzadko.
Drugą i ostatnią wadą jest cena, która waha się od 2500 do 5000zł. Dlatego oklejanie folią malucha, może okazać się nietrafione. Oczywiście maluchy są bardzo fajnie, jednak zamiast płacić za ich foliowanie, dobrym pomysłem jest kupić drugiego, fajnego malucha.

Czy folia ochronna na samochód jest widoczna?
To zdecydowanie zależy od rodzaju folii, jaką obklejone jest auto, oraz od samego procesu przyklejania. Właściwie przyklejona, dobrej jakości folia, nie powinna być widoczna w ogóle, z pominięciem sytuacji gdy auto weźmie udział np. w stłuczce, a folia ulegnie rozerwaniu. Wówczas widoczne będą jej brzegi.

Jak wygląda folia ochronna na samochód i jak przebiega proces jej nakładania?
Folia ochronna składa się z czterech warstw. Pierwsza – podkład poliestrowy, jest odklejana celem odsłonięcia następnej warstwy, kopolimeru akrylowego. To chemiczna nazwa kleju, spajającego folię z lakierem. Po zdjęciu folii, klej nie zostaje na samochodzie  Następna, trzecia warstwa jest najbardziej wytrzymała, ponieważ składa się z uretanu. To ona powoduje, że folia jest tak odporna. Czwarta i ostatnia warstwa powstaje z elastomeru poliuretanowego. Uwaga – ma ona właściwości samonaprawcze, polegające na ”regeneracji” rys, podczas kontaktu z ciepłym powietrzem bądź wodą. Sam proces nakładania folii, składa się z:

Mycia, suszenia i odtłuszczania samochodu.

Polerowania samochodu, w razie zaistnienia takiej potrzeby.

Oderwania pierwszej, akrylowej warstwy folii.

Pokrycie folii substancją, ułatwiającą dopasowanie do powierzchni auta.

Wygładzenie folii specjalną łopatką, zwaną ”raklą”, w celu lepszego dopasowania tj. usunięcia, spod powierzchni folii powietrza i nadmiaru płynu.

Odcinanie odstających poza karoserię resztek folii, po uprzednim zagięciu jej na rogach.

Po zakończeniu procesu, pozostawiamy auto do wyschnięcia. Dwa tygodnie później, powinniśmy wykonać przegląd folii.
To wszystko, jeśli chodzi o folie ochronne na samochód. Z pewnością możemy nazwać je inwestycją, wartą gruntownego rozpatrzenia, ponieważ samochody, tak jak wszystko, ulegają zniszczeniom.

Jeśli chcesz przeczytać także inny podobny artykuł wejdź na:

Powłoka ceramiczna – idealne zabezpieczenie lakieru?