facebooktwitteryoutube
Sponsor serwisu   Pozycjonowanie Katowice
W dziale Stomatologia
Endodonta, czyli specjalista od leczenia kanałowego zębów.
[Głosów:1    Średnia:1/5]

dentist-holding-a-tooth_1133-178O CO CHODZI?

Endodoncja to dział stomatologii odpowiedzialny za leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą stosowaną przez endodontę jest leczenie kanałowe i polega ono na precyzyjnym usunięciu tkanek miękkich uszkodzonego zęba i zastąpienia ich odpowiednim materiałem. Pozwala to pacjentowi zachować własny ząb, bez konieczności jego usuwania, czy wykonania protetyki.

NA CZYM TO POLEGA

Na początku endodonta oczyszcza wszystkie zmiany próchnicowe, a dopiero później otwiera koronę zęba. W celu ochrony odsłoniętego kanału zębowego przed bakteriami ze śliny i środkami chemicznymi stosowanymi do płukania, endodonta osłania leczony ząb specjalną gumą (kaferdam), a potem, za pomocą specjalnie przygotowanych narzędzi wykonanych ze stopów niklowo-tytanowych, może przystąpić do opracowywania i oczyszczania kanałów zębinowych z zalegających w nich bakterii i miazgi. Następnie kanały zostają osuszone i poddane wypełnianiu materiałami czasowymi lub stałymi, których zadaniem jest zamknięcie światła kanałów, a to z kolei uniemożliwia bakteriom z jamy ustnej na przenikanie do tkanek okołowierzchołkowych.

ENDODONCJA MIKROSKOPOWA

Ważnym elementem w leczeniu kanałowym jest stosowanie przez endodontę mikroskopu, który zapewnia najwyższą jakość leczenia i bezpieczeństwa pracy. Mikroskop bowiem pozwala endodoncie na precyzyjne zlokalizowanie kanałów o nietypowym położeniu oraz dokładnie opracowanie tych zakrzywionych czy zobliterowanych. Ponadto mikroskop pomaga usuwać stary materiał z kanałów zęba poddanego dalszemu leczeniu, usuwać złamane narzędzia z kanałów, a nawet wspiera kurację powikłań po leczeniu kanałowym.

Zdarzają się jednak sytuacje, jak np.; niedokładne usunięcie miazgi, niedokładne wypełnienie kanału, a nawet zakażenie tkanek okołowierzchołkowych, w których konieczne jest powtórzenie leczenia kanałowego. Niestety czasem może się okazać, że jedynym ratunkiem jest wyrwanie zęba (ekstrakcja) lub chirurgiczne usunięcie wierzchołka korzenia zęba (resekcja).

Źródło – http://www.neodentica.pl/