facebooktwitteryoutube
Sponsor serwisu   Pozycjonowanie Katowice
W dziale Pozostałe
Ciekawostki ze świata stomatologii
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Portrait of happy male dentist wearing lab coat while sitting in clinic

Wielu ludzi dorosłych jak i dzieci, odczuwa paniczny wręcz strach przed dentystą. Pomimo, że dzisiejsze gabinety w niczym nie przypominają dawnych miejsc tego rodzaju, to jednak strach przed stomatologiem należy do najczęściej się powtarzających. Być może warto jest oswoić się nieco z zabiegami przeprowadzanymi w gabinetach lub uzyskać informacje na temat historii tego owianego dla sławą, zawodu. Poniżej zebraliśmy kilka ciekawych, historycznych faktów dotyczących stomatologii.

Każdy z nas zapewne pamięta zapewnienia mam oraz babć, że jeśli będziemy jeść zbyt wiele słodyczy to nasze zęby będą się psuły. Z pewnością rodzaj spożywanego przez nas pokarmu, ma wpływ na stan naszego uzębienia. Nie tylko słodycze jednak zęby przyczyniają się do powstawania próchnicy. Okazuje się że już na zębach przodków odkrytych podczas wykopalisk, stwierdzono ślady próchnicy. Oczywiście w tamtym okresie nie było słodyczy.

Inną ciekawą sprawa jest fakt, iż już starożytni Egipcjanie dbali o swoje uzębienie. W ostateczności posuwano sie nawet do pierwszych inwazyjnych metod ich leczenia. Za bezpośrednich winowajców psucia się zębów, uważano robaki. Oczywiście, dziś wiemy że nie jest to prawda. Choć w dalszym ciagu, tak jak wówczas, najlepszym sposobem walki z bólem zęba było jego wyrwanie. Początkowo zabiegi tego rodzaju wykonywano samodzielnie, z czasem jednak narodziły sie profesje parające się tym zajęciem.

W średniowieczu z bolącym zębem, można było sie wybrać zarówno do kata jak i fryzjera. Na targach również nie brakowało przyjezdnych sprzedawców, oferujących cudowne lekarstwa na chorujące zęby. Niestety większość z nich była oszustami, bazującymi na ludzkim cierpieniu. Juz na długo przed średniowieczem, stosowano pierwsze protezy zębowe, umożliwiające jedzenie osobą, które utraciły własne zęby. Niestety dopiero w XX wieku zaczęto stosować znieczulenie podczas zabiegów. Wcześniej każdy, łącznie z wyrywaniem zębów przeprowadzano bez niego.

Informacji dostarczył Smile Makers – Stomatologia na Wilanowie